Rusinowa Polana - nasz pierwszy zimowy szlak w Tatrach

Rusinowa Polana to cudowne miejsce gdzie możesz zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram w Tatrach. Miejsce łatwo dostępne nawet zimą. Z Polany możesz podziwiać miedzy innymi Gerlach, Rysy czy Baranie Rogi. Oczywiście jeśli pogoda Ci na to pozwoli.

Szlak na Rusinową Polanę uchwycony w szklanej kuli, zima

Pierwszy zimowy szlak w Tatrach

Tuż przed końcem roku 2018 wybraliśmy się na pierwszy zimowy spacer w Tatry. Panował wtedy 2 stopień zagrożenia lawinowego. Pogoda nie rozpieszczała nas za bardzo a widoki były lekko niewyraźne, przykryte grubą warstwą chmur. Za cel wybraliśmy znaną nam sobie Rusinową Polanę szlakiem z Wierch Porońca.

kobieta spacerująca szlakiem na Rusinową Polanę, zima

Skala zagrożenia lawinowego

 

W Polsce obowiązuje pięciostopniowa skala zagrożenia lawinowego. Jak ona działa? W prostym tłumaczeniu – im wyższy numerek tym większe zagrożenie lawinowe, prawdopodobieństwo zejścia lawin. Przed wejściem na szlak znajduje się tablica z tabelą zagrożeń – jeśli tylko wnikliwie ją przeczytasz, będziesz wstanie określić czy można bezpiecznie wędrować czy jednak wolisz zawrócić. Sytuację lawinową możesz również sprawdzić na stronie http://lawiny.topr.pl/  gdzie umieszczony jest aktualny komunikat wraz z wyjaśnieniami.

Osobiście twierdzę, że nasze umiejętności powinny być najważniejsze w doborze wybranej przez nas trasy na równi z warunkami jakie panują w górach. Zawsze wybierając się w góry pamiętam o pokorze i szacunku do gór. Bo Tatry są piękne ale i niebezpieczne.

Sprawdź aktualne warunki pogodowe

To szalenie ważne! Banalny szlak może w trudnych warunkach pogodowych okazać się ogromnym wyzwaniem. Obecna technologia pozwala nam na śledzenie pogody więc nie zapomnij by prześledzić komunikaty pogodowe, choćby na stronie TOPR-u. Ważne jest to ile dni wcześniej sprawdzasz prognozę pogody. W mojej ocenie najwcześniej sprawdź pogodę na 2 dni przed planowaną wycieczką. Pamiętaj, to góry – a w górach warunki mogą się zmienić z godziny na godzinę. Chmury które w Twojej ocenie są zwykłe za chwile mogą przynieść śnieżycę lub zwyczajnie zamienić się w mgłę. A w takich warunkach prosty teren może okazać się pułapką w której będzie ciężko znaleźć charakterystyczne punkty. Koniecznie sprawdź prognozę pogody przed samym wyjściem.

Szlak na Rusinową Polanę, zima

Rusinowa Polana – nasz pierwszy zimowy szlak w Tatrach

Dlaczego właśnie Rusinowa Polana? Dobrze znamy tę trasę, osobiście przeszłam nią wcześniej 3 razy. Nie chcieliśmy iść zupełnie nową trasą, której nie znamy. A tę trasę w warunkach letnich poznaliśmy bardzo dobrze, choć według mnie należy mieć zawsze na uwadze, że zimą teren znany może wyglądać zupełnie inaczej. 

Na zimowy spacer wybraliśmy się bez Amelki i Dawida. Zaparkowaliśmy na parkingu Wierch Poroniec przy szosie Oswalda Balzera gdzie rozpoczyna się szlak zielony prowadzący wprost na Rusinową Polanę. Szlak wiedzie szeroką drogą. Na początku szlaku czeka Was pierwsze porządne (i w sumie ostatnie takie) wzniesienie. Później można spokojnie spacerować po niemal płaskim terenie. Dzięki czemu my skróciliśmy troszkę naszą wędrówkę do 50 minut. W większości doga biegnie przez las. Po drodze czeka na Was kilka miejsc z pięknym widokiem – wiemy o tym z wcześniejszych spacerów.

Za co uwielbiam Rusinową Polanę?

Szlak z Wierch Porońca uwielbiam za jego prostotę – piękne widoki może podziwiać tu każda osoba. Nie ma on żadnych trudności. Za niewielkim wysiłkiem można dotrzeć w centrum gór!

To szlak idealny na rozruch, dla dzieci, czy na lekki spacer. 

To miejsce na piękną sesję zdjęciową! Tak, można tu stworzyć piękne zdjęcia!

Zimowy widok z Rusinowej Polany na szlak wiodący na Gęsią Szyje
kobieta spacerująca szlakiem na Rusinową Polanę, zima
Widok z Rusinowej Polany zimą
Widok z Rusinowej Polany zimą
kobieta na Rusinowej Polanie zimą
Widok z Rusinowej Polany zimą
Widok z Rusinowej Polany zimą
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments